Müge Akgün ile sanat ve yaşam

1501419_876533755744965_6643998090771482240_oarttravel blog, sanat ve kültür dünyasının değerli isimlerini tanıtmaya Müge Akgün ile başlıyor. Uzun süredir Radikal gazetesinde kültür ve yaşam yazıları kaleme alan, yemek kültürü yazılarına, yine Radikal’de, kısa süre evvel  “Gusto” ismiyle köşe açan Müge Akgün ile kısa ama verimli bir sohbet… Keyifle ve sevgiyle.

arttravelKültür sanat yazılarına nasıl başladınız?

Müge Akgün: Meslek yaşamıma İzmir Devlet Konservatuvarında Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak başlamıştım. Ertesi yıl tekrar sınavlara girip Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema –Tv Bölümünde okumaya başladım. Son sınıfta eğitimime Oslo’da devam etmeye karar verdim. Buna aşk yolculuğu da denebilir. Okuldan istifa ve kaydımı Oslo üniversitesine aldırmanın ardından Sosyal Antropoloji eğitimi aldım.

Altı yıl sonra İstanbul’a dönüp TRT İstanbul Televizyonunda çalıştım. Kültür, sanat, dramalar ve kuşak programlarında hem yönetmenlik hem de metin yazarlığı yaptım. 15 yılın ardından görsel medyadan yazılı basına geçtim. Film ve sergi eleştirileri derken kültür -sanat ve yaşam tarzı yazıları ve sayfaları hazırlama süreci geldi…

arttravel: Enteresan ve verimli bir kariyer… Edebiyat televizyonla, ardından gazeteyle birleşiyor. Bir sergiyi veya sanat eserini yazarken dikkat ettiklerinizi, yorumlama kriterlerinizi merak ediyoruz…

Müge AkgünAslında her yazı benim için de bir eğitim süreci. Mümkün olduğunca geniş bir çerçeveden fotoğrafını vermeye ve sonra da anlatmaya, yorumlamaya çalışırım.

arttravel: Dünya sanat piyasasını nasıl değerlendirirsiniz?

Müge Akgün: Her geçen gün sınırları genişleyen, dallanan budaklanan bir hale dönüştü. Yavaş yavaş sınırlar kalkıyor ve çember genişliyor. Batı merkezli sanat anlayışı değişiyor denebilir. Dünya sanat piyasası sanat endüstrisine dönüşmeye başladı. Bunun hem iyi hem de kötü yanları var ama değişim kaçınılmaz çünkü sanatın ve kültürün ruhunda var.

arttravel: Ya Bienaller…

Müge Akgün: Bienaller gençlere, yeni akımlara, yeni düşüncelerin yeşermesine olanak verdiği için sanat etkinlikleri içinde bana en heyecan vereni. Güncel sanatı bugün en çok bienalller besliyor, diyebilirim.

arttravel: İyi bir sanat okuru olmada neleri tavsiye edersiniz…

Müge Akgün: Önce kenti özümsemek, seyahat etmek, sanat mekanlarını dolaşmak sonra da sanat üzerine yazılanları okumak diyebilirim. Bu konuda özellikle günümüzde çok fazla kitap var. Ama ben E. H. Gombrich’in ‘Sanatın Öyküsü’ kitabıyla başlamıştım. Çok keyifli bir başlangıç olur, hala öneririm…

arttravelİyi bir sanat yazarı olmada…

Müge Akgün: Ben kendimi tavsiye edecek konumda bulmam hiç bir zaman ama yazarın egosuna hakim olup ne kadar çok bildiğini göstermekten öte yazdığı konuya, kişiye odaklanmasında yarar var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2 Mart 2015 by in Geziler.
%d blogcu bunu beğendi: